katalog inşaat malzemesi   iletişim  uye girişi  sipariş pdf

İnşaat Demiri

İnşaat Demiri, beton yapılarda kayma ve çekme gerilmelerini karşılamak amacıyla beton içine konulan, özel biçimlendirilmiş çeliktir. Yeryüzünde en fazla olan elementtir.

Demir elementi:

  • Çelik sanayinin ana hammaddesi olarak,
  • İnsan ve hayvan yaşamının en önemli parçası olan hemoglobinin yapısında,
  • Demir oksitleri boya endüstrisinde pigment olarak,
  • Saf halde demir diğer metallerle alaşım halinde,
  • İnşaatlarda beton, kiriş ve yüzeylerin güçlendirilmesinde kullanılır.

İnşaat demiri 8 mm.den, 40mm. kadar kalınlıktadır. Bir boy inşaat demiri  12 metre uzunluğundadır. İnşaat demirleri kg/m cinsinden hesaplanmaktadır.

İnşaat demiri fiyatları günlük demir borsasında oluşmaktadır.Hesaplamalar, standart ağırlıktaki metreler üzerinden,boy sayısına göre yapılır.

Bu demirler iki biçimde elde edilirler:

Soğuk haddeleme: Düşük sıcaklıkta, çekilip burularak üretilirler.Soğukta işlem gördüğünden,çeliğin dayanımı artarken ,bozulması azalır.(Nervürlü demir)

Sıcak haddeleme:Ürün çok yüksek sıcaklıklarda elde edildiği için,demirin içindeki diğer elementler ayarlanarak istenilen kalite elde edilir.Bu tür demirleri elde etmek için yüksek fırınlar ve büyük yatırımlar gerekmektedir.

Büyükdağlar Yapı Market olarak, ülkemizin önde gelen demir-çelik fabrikalarının ürünlerini pazarlamaktayız. Ürünlerimiz deprem yönetmeliği ve TSE’ye uygunluk sertifikalarına sahiptir.

inşaat demiri firmaları izmir
Özelikleri ,ağırlık cetveli, fiyatları, üreticileri, birim ağırlıkları,