katalog inşaat malzemesi   iletişim  uye girişi  sipariş pdf

Kaba İnşaat Malzemeleri

Yapılarımızın kaba inşaatında kullandığımız malzemeler, kaba inşaat malzemelerini oluşturur. Bunlar, kum, çakıl, mıcır, çimento, kireç, demir, tuğla, gazbeton ve subasmanlarında kullanılan yalıtım malzemeleridir.

Kum, genellikle kuvars tanelerinden oluşmuştur. Doğada saf yataklar biçiminde bulunur.Kum içerisinde bulunan demir oksitler - yapılan işin sağlam olması için - yıkanarak ayrıştırılmalılar.Kum saf hale getirilmelidir.

Çimento,ana ham maddesi kalker, kil ve alçıtaşı olan bağlayıcı bir üründür.Çimento suyla reaksiyona girerek bağlayıcılık görevini yapar.Çimento inşaatın olmazsa olmazıdır.

Kireç, kaba inşaat malzemelerinin bağlayıcılarının en eskisidir. Kireç taşının çeşitli derecelerde pişirilmesi sonucu elde edilen,tipine göre suyla karıştırıldığında suda ve havada katılaşan, beyaz renkli bağlayıcı bir maddedir.Binaların kaba ve ince sıvaları ile tuğla malzemenin duvar olarak örülmesi sırasında kullanılır. Bazen sade, bazen de içerisine renklendiriciler katılarak duvar boyası oarak da kullanılır.

Demir binaların vazgeçilmez malzemelerindendir. Binaların basınç gerilmeleri beton tarafından,çekme gerilmeleri ise beton içindeki çelik demirlerle karşılanır. Demir taşıyıcı sistemlerin sürekliliğini sağlar. Deprem gibi ani yüklenmelerde yapının göçmesini önler.

Kaba inşaat malzemelerinin kireç gibi en eskilerinden biri de tuğladır.Tuğla en ekonomik yapı malzemesidir. Nesiller boyu sağlam kaldığından ekonomiktir. Tuğlanın hammaddesi kildir. Pişirilerek dayanıklı hale getirilir. Doğaya hiçbir zararı yoktur, çünkü içinde kimyasal madde yoktur. Asmolen, blok olarak duvar örmede ve bacalarda kullanılır.

    Gazbeton;  kum , çimento, kireç ve su karışımıyla oluşturulan harcın, basınçlı buhar altında sertleşmesi yle  elde edilen gözenekli bir yapı ürünüdür.
Gazbetonun yapısının %84’ ü durgun hava içeren gözeneklerden oluşur. Ona yüksek ısı yalıtımı ve en hafif yapı malzemesi olma özelliğini sağlayan, bu küçük gözenekler içine sıkışmış kuru havadır.

Gazbeton günümüzde tüm dünyada kullanılan yapı malzemesidir. Özellikle ısı yalıtımı, deprem güvenliğini artırması nedeniyle tercih sebebidir. Deprem riski yüksek, sert iklimlere sahip ülkeler, gazbetonu tercih etmekteler.

Birçok üstün özelliğinin bulunması  nedeniyle, -ısı yalıtımı, deprem güvenliğini artırma, yangına karşı dayanıklılık, hafiflik, iyi kalite, hızlı kullanım...- konutlarda, sosyal ve turistik tesislerde, sanayi ve ticaret yapılarında kullanılmaktadır.

Yerine dökülen betonun projedeki biçimde durmasını sağlamak için kullanılan sisteme kalıp denir. Kalıplar ahşap, metal ve plastik malzemeden yapılırlar. İyi bir kalıbın; kullanılabilir, sağlam, kolay yapılıp sökülebilir, malzeme kaybı az olmalıdır.

İzmir Bornova’da faliyet gösteren Büyükdağlar Yapı Markette, kaba inşaat malzemelerinin en kalitelilerini, en uygun fiyata bulabilirsiniz. Bayisi olduğumuz AKG Gazbeton, Ozan Toprak Sanayi, Batıçim, Ode Yalıtım markalarıyla siz müşterilerimize kaliteli ve ekonomik hizmet sunmak ilkemizdir.

kaba inşaat malzemeleri