katalog inşaat malzemesi   iletişim  uye girişi  sipariş pdf

Yalıtım Malzemeleri

İki ortam arasında, ısı, ses ve su geçişinin önlenmesi için geliştirilen yöntem ve tekniklerin tümüne yalıtım denir.

Farklı sıcaklıktaki iki ortam arasındaki ısı geçişlerini azaltmak için yapılan işleme ısı yalıtımı denir.

Isı kayıplarının azaltıması amacıyla, binalarda kullanılan yüksek ısıl dirence sahip malzemelerde, ısı yalıtım malzemeleridir. Bu malzemelerdeki  ısı iletim katsayısı 0.065 W/mk değerinden küçük olmalıdır.

Çağımızın zorlu koşulları, yaşantımızın her anında tasarruf yapmamızı gerektiriyor.Enerjinin gittikçe pahalılaştığı ve azaldığı günümüzde varolan enerji kaynaklarımızı da verimli kullanmak zorundayız. Isı  yalıtımı, kışın sağlıklı ısınmak, yazın serinlemek için daha az enerji kullanmamızı sağlar.  Çatı ve cephe kaplama (mantolama) yapıların dışından uygulanan ısı yalıtımıdır. Mantolama binaları kışın % 50 soğuktan, yazın % 50 sıcaktan korur. Binalarımızı dıştan giydirme, yoluyla da hem ısı yalıtımını sağlar  hem de estetik açıdan güzel bir görünüm elde ederiz.

Isı yalıtımında,çatı, duvar, döşeme, zemin, tesisat,pencereleri oluşturan kaliteli doğramalar, yalıtım camı, büyük önem taşır.

Başlıca ısı yalıtım malzemeleri:

_Cam Yünü,

_Taş Yünü,

_Polistrenler,

_Polietilen,

_Poliüratanlar,

_Ahşap Yün Levha,

_Cam Köpüğü,

_Kauçuk Köpüğü,

_Geliştirilmiş Mantar Levhalar,

_Gaz Betonlar başlıca ısı yalıtım  malzemeleridir.

Büyükdağlar Yapı Market duvar örmede, bayiliğini yaptığı AKG Gazbetonla;

 Yangın güvenliği,

Isı yalıtımı,

Deprem güvenliği,

 Düşük maliyet sağlayan, çözümleri sizlere sunmaktadır.

SES; madde moleküllerinin titreşimiyle oluşan bir dalga hareketidir(titreşim hareketidir). Ses; katı, sıvı veya gaz gibi maddesel bir ortamda yayılır. Buda bizi rahatsız eden  bir kirliliktir.Kendimizi bu kirlilikten korumak için binalarımızın ses yalıtımını yaptırmalıyız.

Ses yalıtımı; sesi az geçiren veya hiç geçirmeyen malzemelerin kullanılması sonucu gürültüyü önlemektir. Günümüzde ses yalıtımı sağlayan malzemeler üretilmektedir. Yukarıda ısı yalıtımı bölümünde söz ettiğimiz, Cam Yünü, Taş Yünü,  Polietilen, Kauçuk Köpüğü ,Ahşap Yünü, Poliüretan gibi maddeler sesi az iletirler, yansıtmaz, söndürürler.Ayrıca yalıtım Camları da ses kirliliğini önler.
http://www.yalitim.com/images/spacer.gif

Yapılarımızı dışarıdan tehdit eden yağmur, kar ve yer altı sularının, içeriden tehdit eden mutfak ve banyo sularının ve nemin, ahşap,tuğla,metal gibi gereçler üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek amacıyla yapılan su  yalıtımı, yapımızı nemden koruyarak bize sağlıklı, güvenli bir yaşam sunar. Ayrıca binamızın taşıyıcılarındaki demirlerin oksitlenmesini engelleyerek, binamızın ömrünü uzatır.

Su yalıtım malzemeleri dört grupta toplanır:

Akrilik esaslı malzemeler

Poliüretan esaslı malzemeler

Çimento esaslı malzemeler

Bitüm esaslı malzemeler.

Bu malzemelerden bazıları sürülerek, bazıları da levha ve yapıştırma biçiminde uygulanırlar.

Büyükdağlar Yapı Market;  Ode, btm, Weber markem, Ozan Toprak Sanayii,Ege Yıldız  gibi ülkemizin önde gelen markalarıyla, yalıtım levhaları, stroforlar, asmolen, mantolama sıvası ve yapıştırıcı harcı, taşyünü, mebran, flinkot, çatı yalıtımı grubu malzemeleriyle size tam bir yalıtım hizmeti sunar.

yalıtım malzemeleri izmir